ПАМЯТІ БЕЗСМЕРТНИХ МЕРЦІВ, ПОШАРПАНИЙ ЖУРНАЛЬЧИК

11.01.2016

ПАМ’ЯТІ БЕЗСМЕРТНИХ МЕРЦІВ

ПАМЯТІ БЕЗСМЕРТНИХ МЕРЦІВ, ПОШАРПАНИЙ ЖУРНАЛЬЧИК

Хороший текст, важливий і корисний. Рекомендований Журнальчиків до прочитання батькам і дітям, з обов’язковим засвоєнням і збереженням у пам’яті.

Вранці опублікував коротку замітку про «Атаку мерців», але зараз набрів на куди більш цікавий і докладна розповідь про це дивовижний подвиг російських солдатів.

ПАМЯТІ БЕЗСМЕРТНИХ МЕРЦІВ, ПОШАРПАНИЙ ЖУРНАЛЬЧИК

Атака мерців. Художник: Євген Пономарьов

Сьогодні виповнюється 100 років з дня знаменитої «Атаки мерців» — події, унікального для історії воєн: контратаки 13-ї роти 226-го Землянського полку, яка пережила німецьку газову атаку німецькими військами при штурмі фортеці Осовець 6 серпня (24 липня) 1915 року. Як це було?

Йшов другий рік війни. Ситуація на Східному фронті складалася не на користь Росії. 1 травня 1915 року після газової атаки у Горлиці німцям вдалося прорвати російські позиції, і почався широкомасштабний наступ німецьких і австрійських військ. В результаті були залишені Царство Польське, Литва, Галичина, частину Латвії і Білорусія. Тільки полоненими імператорська армія Росії втратила 1,5 мільйона чоловік, а загальні втрати за 1915 рік налічували близько 3 мільйонів убитих, поранених і полонених.

Однак було велике відступ 1915 року ганебною втечею? Немає.

Про те ж Горлицком прориві відомий військовий історик А. Керсновский пише наступне: «На світанку 19 квітня IV-я австро-угорська і XI-я німецька армії обрушилися на IX-й і Х-ї корпусу на Дунайці та у Горлиці. Тисяча знарядь — до 12-дюймового калібру включно — затопили вогневим морем неглибокі наші окопи на фронті 35 верст, після чого піхотні маси Макензена і ерцгерцога Йосипа Фердинанда кинулися на штурм. Проти кожного нашого корпусу було армії, проти кожної нашої бригади — по корпусу, проти кожного нашого полку — по дивізії. Підбадьорений мовчанням нашої артилерії, ворог вважав всі наші сили стертими з лиця землі. Але з розгромлених окопів піднялися купки полузасыпанных землею людей — рештки знекровлених, але не зламаних полків 42, 31, 61 і 9-ї дивізій. Здавалося, встали з могил цорндорфские фузилеры. Своєю залізною груддю вони спружинили удар і відвернули катастрофу всієї російської збройної сили».

ПАМЯТІ БЕЗСМЕРТНИХ МЕРЦІВ, ПОШАРПАНИЙ ЖУРНАЛЬЧИК

Гарнізон фортеці Осовець

Російська армія відступала, тому що відчувала снарядный і рушничний голод. Російські промисловці, в більшій своїй частині — ліберальні ура-патріоти, які кричали в 1914 році «Даєш Дарданелли!» та вимагали надати громадськості влада для переможного закінчення війни, виявилися не в силах впоратися з збройовим і снарядним дефіцитом. На місцях проривів німці зосереджували до мільйони снарядів. На сто німецьких пострілів російська артилерія могла відповісти лише десятьма. План по насиченню російської армії артилерією був зірваний: замість 1500 гармат вона отримала… 88.

Слабо озброєний, технічно малограмотний у порівнянні з німцем російський солдат робив що міг, рятуючи країну, особистим мужністю і своєю кров’ю відкупляючи прорахунки начальства, лінь і користь тиловиків. Без снарядів і патронів, відступаючи, російські солдати завдавали тяжких ударів німецьким та австрійським військам, чиї сукупні втрати за 1915 рік налічували близько 1200 тисяч чоловік.

В історії відступу 1915 року славною сторінкою є оборона фортеці Осовець. Вона знаходилася усього в 23 кілометрах від кордону зі Східною Прусією. За словами учасника оборони Осовца С. Хмелькова, основним завданням фортеці було «перепинити противнику найближчий і найзручніший шлях на Білосток… змусити противника втратити час або на ведення тривалої облоги, або на пошуки обхідних шляхів». А Білосток — це дорога на Вільно (Вільнюс), Гродно, Мінськ і Брест, тобто — ворота в Росію. Перші атаки німців пішли вже у вересні 1914 року, а з лютого 1915 року почалися планомірні штурми, які відбивалися протягом 190 днів, незважаючи на жахливу німецьку технічну міць.

ПАМЯТІ БЕЗСМЕРТНИХ МЕРЦІВ, ПОШАРПАНИЙ ЖУРНАЛЬЧИК

Німецьке знаряддя Велика Берта

Доставили знамениті «Великі Берти» — облогові знаряддя 420-милиммитровго калібру, 800-кілограмові снаряди якої пробивали двометрові сталеві і бетонні перекриття. Воронка від такого вибуху була 5 метрів завглибшки і 15 в діаметрі. Під Осовець привезли чотири «Великі Берти» і 64 інших потужних облогових знарядь — всього 17 батарей. Самий страшний обстріл був на початку облоги. «Противник 25 лютого відкрив вогонь по фортеці, довів його 27 і 28 лютого до ураганного і так продовжував громити фортеця до 3 березня», — згадував С. Хмельков. За його підрахунками, за цей тиждень страхітливого обстрілу фортеці було випущено 200-250 тисяч тільки важких снарядів. А всього за час облоги — до 400 тисяч. «Страшний був вигляд фортеці, вся фортеця була оповита димом, крізь який то в одному, то в іншому місці виривалися величезні вогняні язики від вибуху снарядів; стовпи землі, води і цілі дерева летіли вгору; земля тремтіла, і здавалося, що ніщо не може витримати такого ураганного вогню. Враження було таке, що жодна людина не вийде цілим з цього урагану вогню і заліза».

Захисників просили протриматися хоча б 48 годин. Вони вистояли 190 днів

однак фортеця стояла. Захисників просили протриматися хоча б 48 годин. Вони вистояли 190 днів, підбивши при цьому два «Берти». Особливо важливо було втримати Осовець під час великого наступу, щоб не дати легіонам Макензена закрити російські війська в польському мішку.

ПАМЯТІ БЕЗСМЕРТНИХ МЕРЦІВ, ПОШАРПАНИЙ ЖУРНАЛЬЧИК

Німецька газова батарея

Бачачи, що артилерія не справляється зі своїми завданнями, німці почали готувати газову атаку. Зазначимо, що отруйні речовини були заборонені в свій час Гаазькою конвенцією, яку німці, однак, цинічно знехтували, як і багато іншого, виходячи з гасла: «Німеччина понад все». Національна та расова гордість підготувало грунт для нелюдських технологій Першої і Другої світових воєн. Німецькі газові атаки Першої світової — предтечі газових камер. Характерна особистість «батька» німецької хімічної зброї Фріца Габера. Він любив з безпечного місця спостерігати за муками отруєних солдатів противника. Показово, що його дружина покінчила з собою після німецької газової атаки у Іпра.

Перша газова атака на Російському фронті взимку 1915 року виявилася невдалою: надто низькою була температура. Надалі гази (насамперед хлор) стали надійними союзниками німців, у тому числі під Осовцом в серпні 1915 року.

ПАМЯТІ БЕЗСМЕРТНИХ МЕРЦІВ, ПОШАРПАНИЙ ЖУРНАЛЬЧИК

Німецька газова атака

Газову атаку німці готували ретельно, терпляче вичікуючи потрібного вітру. Розгорнули 30 газових батарей, кілька тисяч балонів

Газову атаку німці готували ретельно, терпляче вичікуючи потрібного вітру. Розгорнули 30 газових батарей, кілька тисяч балонів. І 6 серпня о 4 ранку на російські позиції потік темно-зелений туман суміші хлору з бромом, який досяг їх за 5-10 хвилин. Газова хвиля 12-15 метрів заввишки і шириною 8 км проникла на глибину до 20 км. Протигазів у захисників фортеці не було.

«Все живе на відкритому повітрі на плацдармі фортеці було отруєно смерть, — згадував учасник оборони. — Вся зелень в фортеці і в найближчому районі по шляху руху газів була знищена, листя на деревах пожовкло, згорнулися і опало, почорніла трава і лягла на землю, пелюстки квітів облетіли. Всі мідні предмети на плацдармі фортеці — частини знарядь і снарядів, умивальники, баки та інше — вкрилися товстим зеленим шаром окису хлору; предмети продовольства, що зберігаються без герметичної укупорки — м’ясо, масло, сало, овочі, — виявилися отруєними і непридатними для вживання».

ПАМЯТІ БЕЗСМЕРТНИХ МЕРЦІВ, ПОШАРПАНИЙ ЖУРНАЛЬЧИК

Атака мерців. Реконструкція

«Полуотравленные брели тому, — це пише вже інший автор, — і, томимые спрагою, нагибались до джерел води, але тут на низьких місцях гази затримувалися, і вторинне отруєння вело до смерті».

Німецька артилерія знову відкрила масований вогонь, слідом за вогневим валом та газовою хмарою на штурм російських передових позицій рушили 14 батальйонів ландверу — а це не менше 7 тисяч піхотинців. Їх мета була взяття стратегічно важливої Сосненской позиції. Їм обіцяли, що вони нікого не зустрінуть, крім мерців.

Згадує учасник оборони Осовца Олексій Лепьошкін: «У нас не було протигазів, тому гази завдали жахливі травми і хімічні опіки. При диханні виривався хрип і кривава піна з легких. Шкіра на руках і обличчях пузирилася. Ганчірки, якими ми обмотали особи, не допомагали. Однак російська артилерія почала діяти, посилаючи з зеленого хлорного хмари снаряд за снарядом в бік пруссаків. Тут начальник 2-го відділу оборони Осовца Свєчніков, здригаючись від страшного кашлю, прохрипів: «Други мої, не помирати ж нам, як пруссакам-тарганам, від потрави. Покажемо їм, щоб пам’ятали довіку!»

Кричати «Ура!» сил не було. Бійці стрясалися від кашлю, багато выхаркивали кров і шматки легенів. Але йшли на ворога

І піднялися ті, хто пережив страшну газову атаку, в тому числі 13-я рота, втратила половину складу. Її очолив поручник Володимир Карпович Котлінський. Назустріч німцям йшли «живі мерці», з особами, обмотані ганчірками. Кричати «Ура!» сил не було. Бійці стрясалися від кашлю, багато выхаркивали кров і шматки легенів. Але йшли.

ПАМЯТІ БЕЗСМЕРТНИХ МЕРЦІВ, ПОШАРПАНИЙ ЖУРНАЛЬЧИК

Атака мерців. Реконструкція

Один з очевидців повідомив газеті «Російське слово»: «Я не можу описати озлоблення і сказу, з якими йшли наші солдати на отруйників-німців. Сильний рушничний і кулеметний вогонь, густо рвавшаяся шрапнель не могли зупинити натиску розлючених солдатів. Змучені, отруєні, вони бігли з єдиною метою — розчавити німців. Відсталих не було, квапити не доводилося нікого. Тут не було окремих героїв, роти йшли як один чоловік, живі лише однією метою, однією думкою: загинути, але помститися підлим отравителям».

ПАМЯТІ БЕЗСМЕРТНИХ МЕРЦІВ, ПОШАРПАНИЙ ЖУРНАЛЬЧИК

Майор Володимир Котлінський

У щоденнику бойових дій 226-го Землянського полку йдеться: «Наблизившись до супротивника кроків на 400, підпоручик Котлінський на чолі зі своєю ротою кинувся в атаку. Штыковым ударом збив німців з зайнятої ними позиції, змусивши їх в безладді тікати… Не зупиняючись, 13-я рота продовжувала переслідувати біжить противника, багнетами вибила його з зайнятих їм окопів 1-го і 2-го ділянок Сосненских позицій. Знову зайняли останню, повернувши назад захоплені супротивником наше противоштурмовое знаряддя і кулемети. В кінці цієї відважної атаки підпоручик Котлінський був смертельно поранений і передав командування 13-й ротою подпоручику 2-й Осовецкой саперної роти Стрежеминскому, який завершив і закінчив так славно розпочате підпоручиком Котлинским справу».

Котлінський помер до вечора того ж дня, Найвищим наказом від 26 вересня 1916 року він був посмертно нагороджений орденом святого Георгія 4-го ступеня.

Сосненская позиція була повернута, і положення було відновлено. Успіх було досягнуто дорогою ціною: загинуло 660 осіб. Але фортеця трималася.

До кінця серпня утримання Осовца втратило всякий сенс: фронт відкотився далеко на схід. Фортеця була правильним чином евакуйована: ворогові не залишили не те що знаряддя — жодного снаряда, патрона і навіть консервної банки не дісталося німцям. Знаряддя ночами тягнули за Гродненскому шосе по 50 солдатів. У ніч на 24 серпня російські сапери підірвали залишки оборонних споруд і пішли. І лише 25 серпня німці наважилися увійти в руїни.

На жаль, часто російських солдатів і офіцерів Першої світової дорікають в нестачі героїзму та жертовності, розглядаючи Другу Вітчизняну через призму 1917 року — краху влади і армії, «зради, боягузтва і обману». Ми бачимо, що це не так.

Оборона Осовца порівнянна з героїчною захистом Брестської фортеці і Севастополя під час Великої Вітчизняної війни. Тому що в початковий період Першої світової війни російський солдат йшов у бій з ясним свідомістю, за що він йде, — «За Віру, Царя і Отечество». Ішов з вірою в Бога і хрестом на грудях, препоясанный поясом з написом «Живий допомоги Вышняго», вважаючи свою душу «за други своя».

І хоча це свідомість затьмарилась в результаті тилового заколоту лютого 1917 року, воно, нехай і в дещо зміненому вигляді, після багатьох страждань відродилося в страшні і славні роки Великої Вітчизняної війни.

Диякон Володимир Василик

Короткий опис статті: посольство польщі в бресті Хороший текст, важливий і корисний. Рекомендований Журнальчиків до прочитання батькам і дітям, з обов’язковим засвоєнням і збереженням у пам’яті. Оригінал взято у dima_piterski в І…

Требуется виза. Заходите!

Також ви можете прочитати